Nozzle(Meme)

 

Pompa

 

Filtreler

 

 

 

info@aemakine.com

sİsleme yöntemİ

   Sisleme etkisi nedeniyle, hava nemlendirmesi ile toprak sulaması arasında bir yöntemdir. Oldukça gelişmiş olan bu yöntem  kısa zamanda ortam serinletilmesi amacıyla sera içinde kullanılmaktadır. Bitkilerin en iyi şekilde gelişebilmeleri için hava sıcaklığı yanında, yaprak sıcaklığı da önemlidir. Yaprak veya bitki sıcaklığını düşürmede yalnız sera havalandırması yetersiz olduğu için, bu yaprak yüzeylerinin sisleme yöntemiyle sıcaklığı çevre sıcaklığına göre 8 - 12°C düşürebilir. Yaprakların yüzeyleri bu yöntemle su ile bir film şeklinde kaplanmakta ve bu suyun buharlaşması için gerekli olan enerji bitki yüzeylerinden alınmaktadır. 

Sisleme yönteminin yararlı yönleri şunlardır.

  1. Sisleme ile gölgeleme daha az olduğu için, bitkilerin güneş ışıklarından yararlanması daha yüksektir.
  2. Bitki sıcaklığı hızla düşürülebilir.
  3. Sera içi sıcaklığı düşürülmektedir.
  4. Sera içi oransal nemi yükseltilmektedir.

» Sera etkisi azaltılır
» İlaç kullanımı azaltılır
» Yetiştirme mevsimi uzatılır
» Topraktaki su kaybı azaltılır
» m2 ye düşen bitki sayısı arttırılır
» İçerdeki hava devamlı değişeceğinden aşırı rutubetten dolayı küf ve mantar önlenir
» Bitkinin canlılığında ve büyümesinde artış sağlanır.
(Bitkilerde max. Büyüme ,min. Zamanda gerçekleşmektedir.)

 

Sislemenin iyi çalışabilmesi için, su zerrelerinin kısa zaman aralıkları ve tekdüze olarak bitkilere ulaşması gerekmektedir

 

 

KullanIm alanlarI:

MARKETLER DE SEBZE, MEYVE, ET VE BALIK REYONLARINDA:Özellikle günümüzde kar oranlarının çok düştüğü bir gerçektir,bunun içindirki elimizdeki ürünlerimizin zarar görmeden ve değer kaybetmeden müşterimize ulaştırmak isteriz.Sebze, meyve,et,balık gibi gıdalarda zararı minimize eder,ilk günkü tazeliğinde kalmasını,görünümünün güzel olmasını ve ağırlığını %10-15 arasında artmasını sağlar.Gıdaların kurumasından dolayı oluşan  kayıpları ve görünümün bozulmasını nemi ve ortam sıcaklığını düşürerek ortadan kaldırır.

SERACILIK : Özellikle tropikal ve sub-tropikal tarımsal ürünler seracılığında,bitkinin nem gereksinimi yüksektir.Sisleme sistemi ile istenilirse %90 nem oranının üstüne bile çok uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duymadan ulaşır.Ortama konulacak bir nem kontrol ünitesi ile istenilen nem oranı fikse edilebilir.Aşırı sıcaklarda,bitkilerin zarar görmemesi için  sisleme  sitemi çalıştırılarak ortamın ısısı düşmesi sağlanır ve böylelikle bitkinin verimli olduğu yaşam aralığı sağlanmış olunur. 
Seracılıkda ileri teknolojileri uygulamada öncü olan İsrail de, Hollanda da bu sistem çok yaygın olarak kullanılmakta ve verim artışları sağlanmaktadır.

MANTAR ÜRETİMİ :
Neme en çok gereksinim duyan bitkilerden mantar üretim tesisleri için sistemimiz %90 ve üstü oranlara kadar kolaylıkla ulaşabilecek bir seçenek sunmaktadır.

TAVUK VE YUMURTA ÜRETİMİ :
Kanatlı hayvan üreticilerimizin aşırı sıcaklarda kimi zaman çaresiz kaldıkları ve kitlesel ölümleri gözledikleri bilinen bir gerçektir.Kümes içi ısının 30 C yi aştığı zamanlarda pedli serinletme sistemleri yetersiz kalmaktadır.Hatlı olarak uygulanan yöntem ile soğuk buhar üreten sistemimiz,kümes içi sıcaklığın 3 ila 6 C düşmesini sağlamaktadır.Fanların devreye girmesi ile taze gelen havanın bu soğuk buharla teması ile doygun nem oranına ulaşmadan serin hava sirkülasyonu sağlanır.Özellikle ABD?de gerek et pilici üretiminde ve gerekse yumurta tavukculuğunda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kümese yeni giren civcivlerin ilk iki hafta boyunca nemli bir ortamda bulunmaları,vücutlarındaki su miktarını kaybetmemeleri için gereklidir.Tavuklar için %65-70 olan bu oran,hindi yetiştiriciliğinde daha yüksek bir seviyededir(%75-80).Sistemimiz bu nem oranlarını kolaylıkla sağlayacak , ortama konulacak ve sistem merkezine kumanda edecek bir nem kontrol ünitesi ile de nem miktarı standardize edilebilecektir.

BESİCİLİK- HARALAR : Serinleme gereksinimi,kuşkusuz insanlarda olduğu kadar hayvanlar içinde çok önemlidir.Besicilerimiz sıcak yaz günlerinde hayvanlarının yemlenmede isteksizlik gösterdiklerini,kilo kaybettiklerini gözlemişlerdir.Sistemimiz ortamı serinletrek et tutma özelliklerini artırma ve süt veriminindeki azalmaları önleme açısından yarar sağlamakta hayvanların aşırı sıcaklar nedeniyle strese girmelerini önlemektedir.

SOĞUK HAVA DEPOCULUĞU :
Depolara çekilen yaş meyve-sebzenin bozulması, içerdikleri nemin kaybolması ile başlar.Bu açıdan soğuk odaların istenilen ısı seviyesinde tutulmuş olması yeterli değildir,sözgelimi elma depoculuğunda ortamda bulunması gereken nem miktarı %93 dür.Sistemimiz odalar boş iken kolaylıkla monte edilebilir ve kapılar kapatıldıktan sonra istenilen nem oranına ulaşmada sorunsuz,ekonomik ve verim artırıcı fonksiyonunu yerine getirir.

ŞARAP MAHZENLERİ : Şarap üretim tesislerinde depolama mahallerinin,nemli ve serin yerler olma gereği bilinen bir gerçektir.Şişelenmiş ürünlerde mantar tapaların kuruyarak şarabın bozulmasına yol açma riskini nemli ortam ortadan kaldrır.Fıçılarda dinlendirilen ürün ise ahşap gövdelerin nem kaybederek kuruması nedeniyle sıkıntı yaratmaktadır.Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için sistemimiz ideal bir seçenektir.

TÜTÜN DEPO VE İŞLEME TESİSLERİ :
Tütünlerin çeşitli dönemlerinde uygulanan teknolojik işlemler sırasında yapılan rutubet ölçümlerinde yararlı tav oranı %12 ? 16 arasıdır.Bu tav miktarının korunması için ortam neminin % 60 -75 dolayında olması gerekir. Fermantasyon evresinde nem-sıcaklık faktörlerinin ürün üstünde olumlu etki yapmasını sağlamak için sistemimizi üretici,tüccar ve işletmecilerimize öneririz.Az tavlı ürünlerin verdiği fireler,sistemimizin kurulum ve işletim masrafının çok üstünde bir değer kaybıdır.